tr Turkish
tr Turkish

Protez

Protez

Kron-köprü protezleri
Tek veya çok sayıda diş eksikliklerinde orjinal dişi taklit eden, üst yapının porselen olduğu yapay dişlerdir. Alt yapı metal alaşımlar ve zirkonyum olabildiği gibi, alt yapı olmaksızın güçlendirilmiş tamamı porselen yapılar da olabilir.

Alt yapı estetik ve fonksiyon düşünülerek seçilir. Arka bölgede daha çok metal destekli yapılar tercih edilirken ön bölgede estetik kaygılarla zirkonyum alt yapılar tercih edilir.

Tek dişin kaplanması: Özellikle kanal tedavisi sonrasında dişte oluşan madde kaybının çok fazla olması ve bu kaybın dolgu ile tamir edilemediği durumlarda uygulanır. Bazen aşınma ve estetik nedenlerle de dişler kronlanabilir.
Birden fazla dişin kaplanması: Diş eksikliklerinin giderilmesinde boşluk olan bölgenin önündeki ve arkasındaki dişin kesilerek köprü restorasyonlarının yapılması, estetik, fonksiyon ve fonasyon sağlar.

Total-Parsiyel (Hareketli) Protezler
Ağızda hiç diş kalmadığı durumda yapılan bu protezler,  implant tedavisinin yapılamadığı durumlarda tercih edilir. Doku uyumlu bir malzemeden ve tercihe göre akrilik veya porselen dişlerden yapılmaktadır.

Ağızda birkaç diş varlığında ise parsiyel ( bölümlü) protezler tercih edilir. Tutuculuk total protezdeki gibi sadece dokudan ve kemikten değil, dişlerden de sağlanır. Dişlerden destek alırken ya metal kroşeler, ya da içten bağlantı yapan daha estetik tutucular kullanılır. Bu işlemler yapılırken kalan dişlerin kronlanması gerekebilir.

Bu protezlerin kişinin kullanımına bağlı olan süreleri olduğu unutulmamalıdır.  En ideal olan düzenli hekim kontrolüne gitmek ve gerektiği noktada protezleri yeniletmektir. Protezlerin temizliğine de ayrıca özen göstermek gerekir.