tr Turkish
tr Turkish

İmplant

İmplant

Günümüzde implant, diş eksikliklerini tamamlamak için çene kemiğine yerleştirilen diş kökü görevini üstlenen titanyum parçalardır. Son derece doku dostu olan implantlar, basit bir cerrahi işlem ile çene kemiğine yerleştirilmektedir. Implantlar doğal kök gibi davranarak, kemik dokusunun rezorbe olmasını da engellemektedirler. Ayrıca sağlam diş dokularına zarar vermeden çekilen diş yerine estetik, fonksiyonel bir yapı kazandırılmış olur.

İmplant tedavisi, saf titanyum iri yivli vidaların tercihen diş çekiminden kısa bir sonra çene kemiğine yerleştirilmesi ve kemik içinde belirli bir süre sonra tam olarak kaynamanın tamamlanması sonrası üzerine kron kaplamaların veya protezlerin yapılması işlemini içerir. Dişlerin herhangi bir ileri enfeksiyona bağlı olarak çekilmesi sonrasında çekim anında hemen implantın yerleştirilmesi tercih edilmezken, çoğunlukla diş çekildiği esnada implant yerleştirme işlemi yapılmakta ve tercih edilmektedir. Diş zaten cok daha önceden kaybedilmiş ise bazen o bölgede meydana gelmiş kemik erimesi implant yapımını zorlaştırsada, artık her yaştan hasta grubuna, ağız içindeki her bölgeye implant uygulamak kolaylaşmıştır.

Hastaların implant tedavisi ile ilgili en merak ettikleri konular, bu tedavinin süresi, implant markası ve implant fiyatları konusundaki farklılıklardır.

İmplant tedavisindeki bekleme süresi, implantın çene kemiğine yerleştirilmesini takiben 3 aydır. Bu konuda farklı yaklaşımlar olsa da, bizim klinik çalışmalarımızdan elde ettiğimiz en başarılı süre budur. Bu bekleme süresinde eğer implant uygulananmış bölge ön dişlere ait bir bölge ise aynı seans üzerine geçici dişlerinizi yerleştirerek bekleme süresini estetik kaybınız olmadan tamamlamanızı hedefliyoruz. 3 ay tamamlandıktan sonra dişeti şekillendirme için geçen 10 günlük süreyi takiben gerçek, daimi olarak kullanacağınız protezleriniz, kaplama dişleriniz tamamlanmaktadır. İlk başta pek çok insana uzun gelen bu süre aslında çabuk geçen ve sonucuna değen bir süredir.

Ülkemizde pek çok implant markası bulunmakta ve pek çok klinik farklı implant markaları kullanmaktadır. Ancak, şaşırtıcı nokta hastaların kendilerine yapılan implantın marka ve diğer önemli kriterleri konusunda bilgilendirilmemeleridir. Hastalarımızın bu konuda detaylı bilgilendirilmeleri ve tedavi sonrası bu bilgileri bir form olarak almaları önem taşımaktadır.

Üretildiği ülke menşei, bilindik, kaliteli implantlar arasında adı geçen markalar, 10-15 marka ile sınırlı olup, uygulayan hekimin bu konuda özel eğitimli ve tercihen ağız, diş çene cerrahı olması tedavi başarısını arttıracaktır. Aynı zamanda üzerine yapılacak protez ve protez yapacak hekiminizin başarısı da implantın uzun dönem başarısını etkilemektedir. Sterilizasyon şartlarına dikkat eden, güvenilir bir klinik tercih etmeniz önemlidir. İmplant fiyatları tüm bu detaylardan etkilemektedir.

Son yıllarda diş hekimliğinde en büyük gelişim implant konusunda yaşanmaktadır. Herkes tarafından tercih edilebilecek bu tedavi, size uzun dönem fonksiyon, estetik ve kullanım rahatlığı sağlayacaktır. Kliniğimizde hastalarımıza farklı fiyat alternatifleriyle yüksek kalite implant seçenekleri sunulmaktadır. Fiyatlar için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

İmplant işlemi ile ilgili sık sorulan soruların yanıtlarına web sitemizin Sık Sorulan Sorular – İmplant başlığı altından ulaşabilirsiniz.