tr Turkish
tr Turkish

Gülüş Tasarımı

Gülüş Tasarımı

Sağlıklı dişlerle, bembeyaz bir gülümseme hem kişinin kendine olan güvenini, hem de toplumsal ilişkilerini geliştiren bir unsurdur. Güzel bir gülümsemenin altın anahtarı olan dişler, kişinin fiziksel özelliklerine uygun olmalı ve yüz ve dudaklarla bir ahenk içinde bulunmalıdır. Modern dişhekimliğinin geldiği son nokta, tüm hastalara aynı, özelliksiz dişler yapmak yerine,  hastanın estetik beklentilerini karşılayan diş tasarımları yapmayı gerektirir.

Yaş, cinsiyet, yüzün şekli, dudaklar, dişetlerinin konumu gülüş tasarımı için önemli birer unsurdur.  Yaşla birlikte ortaya çıkan dişlerdeki form ve renk değişiklikleri yüzün genel görünümünde de değişiklikler olmasına sebep olur.

Kadınlarda dişlere şekil ve form değişiklikleri ile daha estetik ve feminen bir hava kazandırılabileceği gibi, erkek bireylere de daha maskünen görünüme sahip dişler yapılması ile ikili ilişkilerde özgüvenin arrtması sağlanır.

Estetik kompozit restorasyonlar, inlay onley adı verilen porselen dolgular, laminate veneerler (yaprak porselen),  estetik porselen, zirkonyum ve tam seramik restorasyonlar gülüş tasarımı yapılırken başvurulan tedavi seçenekleridir.  Ortodonti ile dişlerin düzeltilmesi ve ihtiyaca bağlı olarak beyazlatma tedavisi yapılması da güzel bir gülüşün kazanılmasını sağlayacaktır.

Özellikle sadece ön dişleri ilgilendiren ayrıklık, çapraşıklık ve ufak kırıklar, kompozit dolgularla restore edilebilir. Bu işleme adeziv teknik denir. Adeziv dişhekimliği son yıllarda popülarite kazanmış dallardan biridir.

Dişlerin üzerinde oluşan koyu renklenmeler beyazlatma tedavisinin giderebileceğinden daha ciddi boyutta ise ön bölge restorasyonları için laminate veneerler ( yaprak porselenler tercih edilir. Özel bir porselen yapısı, hazırlanma ve ölçü tekniği gerektiren bu işlem dişlere doğal bir görüntü ve estetik kazandırma da birebirdir. Ancak hekim ve teknisyenin hassas çalışmasını gerektirir.

Metal destekli protezlerden daha estetik ve doğal görünüme sahip olan zirkonyum veya tam seramik restorasyonlar sayesinde yüze özel, ideal gülüş kazandırılır.